RPC1206JT6R80
DigiKey Part Number
RPC1206JT6R80TR-ND - Tape & Reel (TR)
RPC1206JT6R80CT-ND - Cut Tape (CT)
RPC1206JT6R80DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1206JT6R80
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/3W 1206
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC1206JT6R80 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)