RNV14FAL180K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RNV14FAL180KCT-ND - Cut Tape (CT) RNV14FAL180KTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RNV14FAL180K |
Description | RES 180K OHM 1% 1/4W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 180 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RNV14FAL180K Models |
Category | Composition |
Series | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) |