RNCF1206TKW1K20
DigiKey Part Number
738-RNCF1206TKW1K20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206TKW1K20
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.01% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCF1206TKW1K20 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)