RMCF1210JT2R00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RMCF1210JT2R00TR-ND - Tape & Reel (TR) RMCF1210JT2R00CT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RMCF1210JT2R00 |
Description | RES 2 OHM 5% 1/2W 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RMCF1210JT2R00 Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200 |
Mfr | Temperature Coefficient ±400ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |