RMCF0805FT100K
DigiKey Part Number
RMCF0805FT100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0805FT100KCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0805FT100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0805FT100K
Description
RES 100K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0805FT100K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)