KAL50FB2R00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | KAL50FB2R00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KAL50FB2R00 |
Description | RES CHAS MNT 2 OHM 1% 50W |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | KAL50FB2R00 Models |
Category | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 275°C |
Resistance 2 Ohms | Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm) |
Tolerance ±1% | Height - Seated (Max) 0.641" (16.28mm) |
Power (Watts) 50W | Lead Style Solder Lugs |