HVCR2512FDD100M
DigiKey Part Number
738-HVCR2512FDD100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-HVCR2512FDD100MCT-ND - Cut Tape (CT)
738-HVCR2512FDD100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCR2512FDD100M
Description
RES 100 MOHM 1% 2W 3000HV
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 MOhms ±1% 2W Chip Resistor High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVCR2512FDD100M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)