HVCB2512FTC10M0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 17
Datasheet
10 MOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Stackpole Electronics Inc. HVC Series High-Voltage Precision Chip Resistors | Datasheet Preview
HVCB2512FTC10M0
DigiKey Part Number
HVCB2512FTC10M0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB2512FTC10M0
Description
RES 10M OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HVCB2512FTC10M0 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)