CSSU2512FT10L0
DigiKey Part Number
738-CSSU2512FT10L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSSU2512FT10L0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSSU2512FT10L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSU2512FT10L0
Description
RES SHUNT, 2512, 0.01 OHM, 1%, 5
Detailed Description
10 mOhms ±1% 5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
CSSU2512FT10L0 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)