CSSH0805FT1L50 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSSH0805FT1L50 |
Description | RES 0.0015M OHM 1% 1W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSSH0805FT1L50 Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.67mm) |