CSRN2010FKR300 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSRN2010FKR300 |
Description | RES 0.3 OHM 1% 1W 2010 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 300 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSRN2010FKR300 Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±250ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2010 (5025 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm) |