CSRF0402JT10L0-HP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSRF0402JT10L0-HP |
Description | RES 0.01 OHM 5% 1/4W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSRF0402JT10L0-HP Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |