ASR14JA2K20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
2.2 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
ASR/ASRM Resistors
ASR14JA2K20
DigiKey Part Number
738-ASR14JA2K20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASR14JA2K20
Description
RES, SURGE, 1/4W, 2.2 KOHM, 5%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ASR14JA2K20 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
0/ -1800ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)