WBNCSAC31-2OZ
DigiKey Part Number
2260-WBNCSAC31-2OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WBNCSAC31-2OZ
Description
LEAD FREE NO-CLEAN FLUX CORE SIL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 20 AWG, 21 SWG Spool, 2 oz (56.70g)
Category
Melting Point
430°F (221°C)
Manufacturer
SRA Soldering Products
Flux Type
No-Clean
Packaging
Spool
Wire Gauge
20 AWG, 21 SWG
Part Status
Active
Process
Lead Free
Type
Wire Solder
Form
Spool, 2 oz (56.70g)
Composition
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Shelf Life
84 Months
Diameter
0.031" (0.79mm)