AO9378-220
DigiKey Part Number
2260-AO9378-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AO9378-220
Description
PRO SOLDERING STATION 220V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Soldering 60W 1 220VAC Auto Off, ESD Safe
Category
Voltage - Output
24V
Manufacturer
SRA Soldering Products
Number of Channels
1
Series
Control/Display Type
Digital
Packaging
Box
Includes
Cord, Iron, Manual, Stand, Tip
Part Status
Active
Supplied Iron, Tweezer, Handle
B028
Type
Soldering
Temperature Range
392°F ~ 896°F (200°C ~ 480°C)
Wattage
60W
Features
Auto Off, ESD Safe
Voltage - Input
220VAC