SMS15PDH1
DigiKey Part Number
SOU1230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS15PDH1
Description
CONN PLUG HSG 15POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Rectangular Connectors - Housings Plug 0.200" (5.08mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMS15PDH1 Models
Category
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Features
Strain Relief
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Male or Female
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.200" (5.08mm)