SMS12SE5K9
DigiKey Part Number
SMS12SE5K9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS12SE5K9
Description
CONN RCPT 12POS 0.2 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMS12SE5K9 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
16.0µin (0.41µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.677" (17.20mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Ingress Protection
IP40
Number of Positions Loaded
All
Features
Mounting Flange
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
5A
Number of Rows
4
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)