BZT52C8V2S
DigiKey Part Number
1655-BZT52C8V2STR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-BZT52C8V2SCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-BZT52C8V2SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C8V2S
Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 200 mW ±6.1% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±6.1%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms