30CTQ045-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
30CTQ045-1
DigiKey Part Number
30CTQ045-1SMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30CTQ045-1
Description
DIODE ARRAY SCHOT 45V 15A TO-262
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 15 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 45 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-262
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A