25CTQ045-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
25CTQ045-1
DigiKey Part Number
25CTQ045-1SMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25CTQ045-1
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO-262
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 45 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-262
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 15 A