TU425S36EC
DigiKey Part Number
271-TU425S36EC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TU425S36EC
Description
AC/DC CONVERTER 36V
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
6.20" L x 3.30" W x 1.62" H (157.5mm x 83.8mm x 41.1mm)
Type
Enclosed
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
36V