NGB250S24C-C
DigiKey Part Number
271-NGB250S24C-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGB250S24C-C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4.5 kV
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60601-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10.4 A