F1C2-151613W-220M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151613W-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151613W-220M
Description
FIXED IND 22UH 12A 13.86 MOHM
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 12 A 13.86mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-151613W-220M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
17A
DC Resistance (DCR)
13.86mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)