F1C2-111106W-1R2M
DigiKey Part Number
595-F1C2-111106W-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-111106W-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 18A 2.64 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 18 A 2.64mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-111106W-1R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.64mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)