F1A2-464615-270M
DigiKey Part Number
595-F1A2-464615-270MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-464615-270MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-464615-270MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-464615-270M
Description
FIXED IND 27UH 700MA 490 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Shielded Wirewound Inductor 700 mA 490mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A2-464615-270M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
650mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
490mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)