F1A2-303015-1R0N
DigiKey Part Number
595-F1A2-303015-1R0NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-303015-1R0NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-303015-1R0NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-303015-1R0N
Description
FIXED IND 1UH 1.8A 65 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 1.8 A 65mOhm Max 1212 (3030 Metric)
EDA/CAD Models
F1A2-303015-1R0N Models
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A