F1A2-303012-1R8N
DigiKey Part Number
595-F1A2-303012-1R8NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-303012-1R8NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-303012-1R8NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-303012-1R8N
Description
FIXED IND 1.8UH 1.5A 90 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Shielded Wirewound Inductor 1.5 A 90mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A2-303012-1R8N Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A