F1A1-303015-6R8N
DigiKey Part Number
595-F1A1-303015-6R8NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A1-303015-6R8NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A1-303015-6R8NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A1-303015-6R8N
Description
FIXED IND 6.8UH 770MA 416 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 770 mA 416Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A1-303015-6R8N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
520mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
416Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)