1.5KE6.8CA
DigiKey Part Number
5789-1.5KE6.8CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6.8CA
Description
TVS DIODE 5.80VWM 10.5VC DO201,T
Customer Reference
Detailed Description
10.5V Clamp 143A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V