CA-MHF1-MC0.81-040-MHF1
DigiKey Part Number
3228-CA-MHF1-MC0.81-040-MHF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA-MHF1-MC0.81-040-MHF1
Description
MHF1 -UMCC gen2 RF Cable 40mm
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial U.FL (UMCC) to U.FL (UMCC) 0.81mm OD Coaxial Cable 1.575" (40.00mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Manufacturer
Sevskiy GmbH
Length
1.575" (40.00mm)
Packaging
Bulk
Cable Type
0.81mm OD Coaxial Cable
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
U.FL (UMCC) to U.FL (UMCC)
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
9 GHz
1st Connector Mounting Type
Color
Black
2nd Connector
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C