DRA1-CMXE60D10
DRA1-CMXE60D10
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DRA1-CMXE60D10
DigiKey Part Number
CC2126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA1-CMXE60D10
Description
SSR RELAY SPST-NO 8A 1-60V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRA1-CMXE60D10 Models
Category
Voltage - Input
20 ~ 28VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 60 V
Series
Load Current
8 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
18 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C