SMBJ40CA
DigiKey Part Number
600-SMBJ40CATR-ND - Tape & Reel (TR)
600-SMBJ40CACT-ND - Cut Tape (CT)
600-SMBJ40CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V