XB4BD912R10K
DigiKey Part Number
4008-XB4BD912R10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB4BD912R10K
Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XB4BD912R10K Models
Category
Taper
Linear
Manufacturer
Schneider Electric
Number of Gangs
1
Series
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Round
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 3.228" x 1.732" Face (82.00mm x 44.00mm)