LC1DT40P7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT40P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT40P7
Description
TESYS CONTACTOR 4P AC1 440V 40 A
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 40 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT40P7 Models
Category
Switching Voltage
440VAC - Nom
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Contact Rating (Current)
40 A