LC1DT40F7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 40 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1DT40F7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT40F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT40F7
Description
TESYS 4P CONTACTOR 40A AC-1 110V
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1DT40F7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
88 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Contact Rating (Current)
40 A