BMH1001T22A1A
DigiKey Part Number
4008-BMH1001T22A1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1001T22A1A
Description
MOTOR 100MM IP65 NOKEY ENC MULTI
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 900W 240VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH1001T22A1A Models
Category
RPM
6000 RPM
Manufacturer
Schneider Electric
Torque - Rated (oz-in / mNm)
467.3 / 3300
Series
Power - Rated
900W
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Type
AC Motor
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Function
Servomotor
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
240VAC