BMH1001P01A1A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-BMH1001P01A1A-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BMH1001P01A1A |
Description | MOTOR 100MM IP54 NOKEY ENC SINGL |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC Motor Servomotor 6000 RPM 1.3kW 480VAC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BMH1001P01A1A Models |
Category | RPM 6000 RPM |
Manufacturer Schneider Electric | Torque - Rated (oz-in / mNm) 439 / 3100 |
Series | Power - Rated 1.3kW |
Packaging Box | Size / Dimension Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm) |
Part Status Active | Diameter - Shaft 0.750" (19.05mm) |
Type AC Motor | Length - Shaft and Bearing 1.570" (39.88mm) |
Function Servomotor | Mounting Hole Spacing 3.740" (95.00mm) |
Voltage - Rated 480VAC | Termination Style Connector |