9GA0424P3M0011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sanyo Denki America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Summary of SanAce Cooling Systems
SanAce Server Cooling Fans
9GA0424P3M0011
DigiKey Part Number
9GA0424P3M0011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9GA0424P3M0011
Description
FAN AXIAL 40X28MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 16.2 CFM (0.454m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
EDA/CAD Models
9GA0424P3M0011 Models
Category
Noise
47.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.64 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.117 lb (53.07 g)
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.110A
Air Flow
16.2 CFM (0.454m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
1.040 in H2O (258.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C