9BMB24P2F01
DigiKey Part Number
1688-2167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9BMB24P2F01
Description
FAN BLOWER 97.1X33MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H Ball 36.7 CFM (1.03m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9BMB24P2F01 Models
Category
Noise
56.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
10.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Weight
0.419 lb (190.06 g)
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
0.450A
Air Flow
36.7 CFM (1.03m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
1.640 in H2O (408.5 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C