9BD24SC6-40
DigiKey Part Number
1688-9BD24SC6-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9BD24SC6-40
Description
FAN BLOWER 76X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Rectangular/Rounded - 76mm L x 69.7mm H Ball 10.2 CFM (0.286m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9BD24SC6-40 Models
Category
Noise
43.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
3.36 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 76mm L x 69.7mm H
Weight
0.128 lb (58.06 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.160A
Air Flow
10.2 CFM (0.286m³/min)
Voltage Range
10 ~ 27.6VDC
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C