9ADA1201P1G0011
DigiKey Part Number
1688-9ADA1201P1G0011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9ADA1201P1G0011
Description
120X38MM, ACDC, 100V TO 240V, HI
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 138.0 CFM (3.86m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Manufacturer
Sanyo Denki America Inc.
Noise
52.0dB(A)
Series
Power (Watts)
9.00W
Packaging
Box
RPM
4400 RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.170A
Width
38.00mm
Voltage Range
90 ~ 264VAC
Air Flow
138.0 CFM (3.86m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.683 in H2O (170.0 Pa)