ZF1-10-02-T-WT-TR
DigiKey Part Number
SAM14904TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14904CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM14904DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZF1-10-02-T-WT-TR
Description
CONN FFC TOP 10POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZF1-10-02-T-WT-TR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1.9A per Contact
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.118" (3.00mm)