Image for SDL-125-G-32 is not available
SDL-125-G-32
DigiKey Part Number
612-SDL-125-G-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDL-125-G-32
Description
.100" LOW PROFILE DOUBLE ROW SCR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.050" (1.27mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Circular
Number of Rows
2
Contact Material
Beryllium Copper
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)