ERM8-010-05.0-L-DV-DS-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
20 Position Connector Differential Pair Array, Male Surface Mount Gold
ERM8-010-05.0-L-DV-DS-K-TR
DigiKey Part Number
ERM8-010-05.0-L-DV-DS-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERM8-010-05.0-L-DV-DS-K-TR
Description
CONN DIFF ARRAY PLG 20P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERM8-010-05.0-L-DV-DS-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Male
Mated Stacking Heights
10mm, 12mm, 15mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.351" (8.91mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)