CL05C560JB5NNNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 36.604
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Direct
KYOCERA AVX
Datasheet
Direct
TDK
Murata Electronics
Taiyo Yuden
In Stock: 72
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
Upgrade
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
56 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CL05C560JB5NNNC
DigiKey Part Number
1276-1707-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C560JB5NNNC
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05C560JB5NNNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)