MPB01-1C54-S-CAP-R-D
DigiKey Part Number
2223-MPB01-1C54-S-CAP-R-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPB01-1C54-S-CAP-R-D
Description
SPDT, THROUGH HOLE, 5.4 MM PUSH,
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole
EDA/CAD Models
MPB01-1C54-S-CAP-R-D Models
Category
Current Rating (Amps)
14mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C