CMS-402008-18SP
DigiKey Part Number
2223-CMS-402008-18SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS-402008-18SP
Description
SPEAKER 8OHM 1.5W TOP PORT 84DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1.5 W 200 Hz ~ 20 kHz Top Oval, Rectangular Frame
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMS-402008-18SP Models
Category
Power - Rated
1.5 W
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Max
3 W
Series
Port Location
Top
Packaging
Box
Shape
Oval, Rectangular Frame
Part Status
Active
Material - Cone
Cloth
Technology
Magnetic
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Type
General Purpose
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency Range
200 Hz ~ 20 kHz
Size / Dimension
1.575" L x 0.787" W (40.00mm x 20.00mm)
Frequency - Self Resonant
550Hz
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Impedance
8 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - dBA
84.00
Distortion Rating
5% Max @ 1kHz, 0.1W
Efficiency - Testing
1W/500mm