50SEV33M6.3X8
DigiKey Part Number
1189-3104-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-3104-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3104-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SEV33M6.3X8
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50SEV33M6.3X8 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
142.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C