450QXW180MEFR18X45
DigiKey Part Number
1189-450QXW180MEFR18X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450QXW180MEFR18X45
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.635 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C