450BXW10MEFR10X16
DigiKey Part Number
1189-3176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450BXW10MEFR10X16
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
450BXW10MEFR10X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
325 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C